Stan zerowy – co oznacza?

Planując budowę domu zaczynamy przeglądać strony z gotowymi projektami domów, zaznajamiamy się z terminologią, poznajemy kolejne etapy budowy. Ciekawi nas, na czym polegają i jak powinny przebiegać kolejne prace. Interesuje nas wszystko, o czym dyskutuje się na forach budowlanych. Szukamy informacji na temat kosztów, terminów, wykonawców… Nie mogąc znaleźć projektu odpowiedniego do naszych oczekiwań, zdecydujemy się na indywidualny projekt, dla którego te przejrzane na stronach biur projektowych będą inspiracją. Dla potrzeb lepszej komunikacji z projektantem oraz później z wybraną firmą budowlaną, warto zapoznać się i zapamiętać nieco budowlanej terminologii. Od momentu powzięcia decyzji o budowie stanie się ona dla nas codziennością. Na początek stan zerowy – jaki zakres prac budowlanych kryje się pod tym hasłem?

Fundament – podstawa stanu zerowego

Zanim będziemy mogli w nim zamieszkać, dom musi przejść wszystkie etapy budowy – od stanu zerowego aż pod klucz. Muszą być przeprowadzone określone prace ziemne, murarskie, ciesielskie, dekarskie, instalatorskie czy wreszcie wykończeniowe. Szczegółowa lista tych prac jest długa. Pierwszym etapem budowy domu jednorodzinnego jest wykonanie fundamentu. Najogólniej rzecz ujmując, jego zadaniem jest bezpieczne rozłożenie sił nacisku elementów konstrukcji budynku na grunt, na którym go posadowiono. Stałym obciążeniem jest budynek (wszystkie jego elementy), ale brane muszą być pod uwagę także tzw. obciążenia zmienne. Do obciążeń zmiennych zaliczamy śnieg i lód zalegający na dachu.

Rozróżniamy fundamenty bezpośrednie (ławy, płyty, stopy, skrzynie i ruszty fundamentowe), posadowione pośrednio (słupy, pale, studnie) oraz uproszczone. Te ostatnie wykonuje się pod domy lekkie. Są nimi budowane w technologii szkieletowej domy z drewna bądź domy prefabrykowane. Wybór odpowiedniego fundamentu zależy także od rodzaju gruntu. Na gruntach o słabej nośności odpowiednim fundamentem będzie płyta fundamentowa. W wielu przypadkach przed rozpoczęciem inwestycji warto przeprowadzić odpowiednie badania geotechniczne gruntu. Pozwala to mieć pewność, że fundament zapewni stabilność konstrukcji, gwarantując równomierne jej osiadanie. Jest to istotne, aby w przyszłości nie pojawiły się pęknięcia ścian czy stropów.

stan zerowy

Stan zerowy – zakres prac

Teren pod budowę powinien być odpowiednio przygotowany. Oznacza to, że na obszarze fundamentowania oraz w odległości co najmniej 4 metrów od skrajnych linii naniesionych przez geodetę, nie powinno być drzew ani pozostałości po nich w gruncie. Przygotowanie terenu dobywa się zanim geodeta wytyczy budynek. Drzewa należy odpowiednio wcześnie usunąć na podstawie pozwolenia, które uzyskuje się w stosownym urzędzie. Po wycince pnie wraz z korzeniami (tzw. karpy) warto usunąć metodą frezowania. Wyrywanie ich koparką podczas prac ziemnych może powodować zbyt głębokie naruszenia gruntu. Takie działanie może skutkować nieprzewidzianymi uszkodzeniami na pobliskiej posesji. Warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu (skarpa).

Osiągnięcie stanu zerowego trwa zwykle najkrócej i, jeśli w trakcie nie pojawią się jakieś przeszkody, zwykle po miesiącu można przejść do kolejnego. Oprócz pogody, pojawienia się wód gruntowych w wykopach, wśród mało prawdopodobnych acz możliwych sytuacji powodujących przestoje i opóźnienia, należy wymienić przeszkody natury archeologicznej. Stan zerowy obejmuje rożne prace w zależności od realizowanego projektu domu. Najszybciej stan zerowy osiągniemy realizując parterowy dom jednorodzinny bez garażu i piwnicy.

Stan zerowy obejmuje wykonanie siatek zbrojeniowych fundamentów oraz umieszczenie ich w przygotowanych zaszalowanych wykopach, postawienie ścian i stóp fundamentowych oraz piwnicznych (jeśli dom jest podpiwniczony). W stanie zerowym wykonuje się hydroizolację pionową oraz termoizolacją ścian fundamentowych (bardzo istotne). Do tego etapu należy także wykonanie stropu nad piwnicą, o ile mamy do czynienie z takim projektem domu. W trakcie wykonywania robót na tym etapie także przygotowuje się przepusty dla instalacji, w tym także układa się rury kanalizacji poziomej, wyprowadzenie przyłącza wody. Do stanu zerowego należy również wykonanie warstw pod podłogę na gruncie (chudziak).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *