Stan surowy zamknięty
Budowę domu jednorodzinnego dzielimy na etapy najczęściej z konieczności. Z tajemniczo brzmiącymi ich nazwami po raz pierwszy spotykamy się zwykle dopiero przy tworzeniu kosztorysu przedsięwzięcia. Dowiadujemy się wówczas, jakimi środkami musimy dysponować, aby osiągnąć cel lub kolejny z etapów. Co to takiego stan surowy? Czym się różni stan surowy otwarty od zamkniętego? Jakiego budżetu wymaga stan deweloperski? Żaden z tych etapów nie jest zdefiniowany w prawie budowlanym, ale taki podział utrwalił się i działa na wyobraźnię większości potencjalnych inwestorów. Czym jest stan surowy zamknięty? Jaki zakres prac wchodzi w skład tego etapu budowy?
Budżet i planowanie najpierw
Każdą inwestycję budowlaną musimy rozpocząć od załatwienia szeregu formalności. Często do tych formalności zaliczmy także uzyskanie kredytu bankowego. Przy braku środków własnych lub przy ich niewystarczającym poziomie, wówczas możliwości kredytowe są tym czynnikiem, który decyduje o powodzeniu planowanego przedsięwzięcia. Bardzo ważny jest wybór projektu domu, projektanta oraz wykonawcy. Jeśli liczymy się z kosztami budowy domu jednorodzinnego, wybieramy projekt spośród domów parterowych z prostym dachem dwuspadowym, o prostej bryle, bez podpiwniczenia i garażu. Takie podejście na pewno zbliży nas do celu.
Przystępujemy do budowy domu pełni zapału. Na placu budowy najpierw pojawia się geodeta, który wytycza dom na planie działki. Wykonana przez niego praca umożliwia rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych, które poprzedzone będą robotami ziemnymi. Inwestorzy zdecydowani na własne ujęcie wody, już na tym etapie zlecają odwiert, aby studnia z pompą głębinową znalazła się w garażu. Własna woda ma duże znaczenie dla obniżenia kosztów pielęgnacji ogrodu i trawnika.
Stan surowy zamknięty
Szczegółowy zakres prac budowlanych, doprowadzających do stanu surowego zamkniętego, zależy od przyjętego projektu. Stan surowy zamknięty zwykle obejmuje:
- ławy fundamentowe,
- bednarkę,
- ściany fundamentowe,
- podpiwniczenie,
- ściany na parterze,
- strop nad parterem,
- ściany piętra,
- ściany działowe,
- kominy dymowe i wentylacyjne,
- montaż więźby dachowej,
- pokrycie dachowe wraz z rynnami,
- montaż stolarki okiennej (drzwi zewnętrznych, bramy garażowej oraz okien z roletami).
Tak więc stan surowy zamknięty to etap budowy, w którym zakończono wszystkie prace murarskie wraz z dekarskimi oraz zamontowano tzw. stolarkę okienną. Na tym etapie np. w domu parterowym mamy wylany tylko tzw. chudziak. Posadzki będą realizowane dopiero w kolejnym etapie. Do czasu zakończenia intensywnych prac wewnątrz budynku montuje się drzwi zewnętrzne tymczasowe. Większość firm, zajmujących się montażem stolarki okiennej, oferuje swoim klientom taką usługę bezpłatnie. Po zakończeniu prac, w miejsce drzwi tymczasowych (roboczych), montowane są te właściwe, zakupione przez inwestora.
Stan surowy zamknięty – i co dalej?
Budynek w stanie surowym zamkniętym oczywiście nie nadaje się do zamieszkania. Jego wnętrze jest zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, ponieważ ma dach i wstawione są okna i drzwi. Taki stan umożliwia prowadzenie dalszych prac wewnątrz budynku sprawniej. Na tym etapie na dachu mamy już zamontowane kominki wentylacyjne, wyłazy dachowe, ławy i stopnie kominiarskie. Kominy ponad dachem są ocieplone i blacharsko obrobione. Przy stanie surowym zamkniętym prace dekarskie mamy w pełni zakończone. Jeśli pragniemy mieć kominy wykończone cegłą lub klinkierem, musimy o tym pomyśleć przed rozpoczęciem prac dekarskich. Zwykle robimy to na etapie przykrywania więźby dachowej deską obiciową lub odpowiednio przed rozpoczęciem prac dekarskich.
Elewacji budynku w stanie surowym zamkniętym również nie mamy wykończonych. W dalszej kolejności zajmiemy się ociepleniem styropianem, zamontowaniem podbitek dachowych, zewnętrznych parapetów oraz wykończeniem elewacji tynkiem oraz malowaniem. Gdy osiągnęliśmy stan surowy zamknięty, możemy przejść do montażu instalacji elektrycznych, wykonać tynki wewnętrzne ścian i sufitów, rozpocząć montaż instalacji hydraulicznych, zająć się posadzkami, itd. W niektórych przypadkach koszt stanu surowego zamkniętego może stanowić blisko połowę kosztów stanu pod klucz. Niestety, zależy to od wielu czynników i jest trudne do oszacowania tak samo, jak trudne jest określenie czasu trwania budowy.
Stan naczyń połączonych
Na wszystkich etapach prac wykończeniowych inwestor powinien konsultować się z kierownikiem budowy, aby w trakcie trwania bieżących robót uwzględniono potrzeby techniczne i wymagania następnych. Dlatego zaleca się, aby w trakcie realizacji kolejnych prac, uczestnicy procesu wykończeniowego pozostawali ze sobą w kontakcie. Oznacza to, że, aby nie było nieporozumień a proces ten przebiegał sprawnie, wszystkich uczestników musimy wyłonić wcześniej. Najczęściej jednak kolejne ekipy wykonawców informują o konieczności skonsultowania się z innymi podwykonawcami.
Przykładów może być wiele. Montaż instalacji elektrycznej ma związek z późniejszym montażem i pracą ogrzewania podłogowego, fotowoltaiki i pompy ciepła. Producent rolet i bramy garażowej udziela gwarancji, ale może mieć określone wymagania, dotyczące instalacji elektrycznej. Może wymagać zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Zależności jest dużo. Wszystkie musimy zdefiniować.