Jak usunąć żywicę z ubrania?
Żywica sprzed milionów lat znaleziona podczas spaceru nadmorską plażą ucieszy każdego, bowiem ma postać bursztynu. Kropla świeżej żywicy na ubraniu takiej radości nie sprawi. Można się ubrudzić podczas spaceru w lesie bądź w trakcie pracy w drewutni. Można zaplamić żywicą spodnie siadając na ławce w parku. Zabrudzenia nie martwią nas tylko wtedy, gdy pojawiają się na ubraniach typowo roboczych. Żywiczne zabrudzenie na ubraniu dostrzegamy zwykle późno. Tego typu zabrudzenia są trudne do usunięcia. Jak sobie z tym poradzić? Jak usunąć żywicę z ubrania?
Pojawiające się plamy i zabrudzenia na odzieży są utrapieniem, jeśli dotyczy to naszych codziennych strojów, zwłaszcza tych ulubionych, z którymi nie chcemy się tak szybko rozstawać. Większość zabrudzeń i plam skutecznie usuwamy podczas prania. W niektórych przypadkach wstępnie czyścimy ubranie mocząc je w wodzie lub dokonując prania ręcznego z użyciem na przykład odpowiedniego środka odtłuszczającego. Zabrudzenie ubrania lepką żywicą wymaga innego podejścia.
Plamy z żywicy na tkaninie – aceton
Dość często kropla żywicy nie zdołała się mocno przykleić do materiału, więc na początek należy ją usunąć. Jak? W dowolny sposób. Po prostu należy ją oderwać. Przyklejoną pozostałość żywicy wyczyścimy w drugim etapie usuwania zabrudzenia. Jeśli żywica jest roztarta i nie ma możliwości oderwania jej nadmiaru, musimy od razu przejść do właściwego sposobu usuwania tego typu zabrudzeń. Nie traćmy czasu na zamrażanie żywicy kostkami lodu czy oczekując aż w chłodzie zastygnie. Moczenie w gorącej wodzie też można sobie odpuścić. Środek , o którym mowa, trzeba po prostu mieć w „zapasach” tak, jak buteleczkę wody utlenionej czy spirytusu kosmetycznego. Co to takiego?
Najskuteczniejszym sposobem jest delikatne przetarcie zabrudzonego żywicą miejsca czystą szmatką nasączoną acetonem. Szmatka powinna być biała, abyśmy widzieli efekt naszych starań. Zabrudzone miejsce przecieramy kilka razy do skutku. Za każdym razem starajmy się używać czystej szmatki. Nie trzemy mocno i nie wychodzimy zbytnio poza zaplamione miejsce. Aceton skutecznie usuwa plamy z żywicy właściwie nie pozostawiając śladu po zabrudzeniu. Bezpiecznie jest przetestować działanie acetonu na tkaninę, z której będziemy usuwać plamę. Trzeba na niej wybrać jakieś mało widoczne miejsce i tam sprawdzić, jak zachowa się tkanina. Być może nadmiar acetonu oraz intensywne pocieranie nasączoną nim szmatką spowoduje miejscowe odbarwienie tkaniny?
Jak usunąć żywicę z ubrania – inne sposoby
Podczas usuwania plam z żywicy ma znaczenie intensywność (rozległość) zabrudzenia oraz rodzaj tkaniny. Nieznacznie zbrudzone tkaniny z włókien naturalnych może udać się oczyścić, stosując roztwór wodny na bazie spirytusu, denaturatu lub acetonu. Taki roztwór powinien mieć proporcje 3 do 1, czyli np. trzy porcje spirytusu i jedna porcja wody. Na mocnych tkaninach syntetycznych warto przetestować roztwór acetonu z wodą w proporcji 1:1. W niektórych przypadkach usunąć żywicę z ubrania udaje się po zastosowaniu zmywacza do paznokci. Można też poszukać odpowiedniego gotowego preparatu do usuwania plam i zabrudzeń z żywicy. Po usunięciu żywicy z tkaniny, ubranie należy wyprać, stosując się do zaleceń producenta. Po wysuszeniu sprawdzimy, jaki jest skutek naszych działań. W razie potrzeby trzeba je powtórzyć.
W przypadku zabrudzenia ubrania żywicą niebezpieczeństwa są dwa: zbrudzenie pozostawia ślad, mimo naszych działań lub podjęte działania sprawiły, że tkanina w tym miejscu ma widoczne odbarwienie. Żywica może mocno wniknąć w strukturę tkaniny. Dzieje się tak w przypadku niezauważonych starych zabrudzeń. Zastosowanie acetonu lub roztworów na niektórych tkaninach może powodować ich miejscowe odbarwienie. Najlepszym sposobem jest ten, który sami przetestowaliśmy, osiągając satysfakcjonujący efekt. Przed wyrzuceniem koszulki, sukienki czy spodni, możemy sprawdzić, który ze sposobów gwarantuje nam skuteczną interwencję w razie zaplamienia żywicą. Nie każdy ma naturę odkrywcy, więc większość z nas do tematu podejdzie po szkodzie.
Równie uciążliwym zaplamieniem jest plama ze smoły. Jak usunąć smołę z ubrania, dowiesz się w kolejnym artykule.