Jakie narzędzia do domu?

W pierwszych dniach w nowym mieszkaniu na pewno przespacerujemy się do pobliskiego marketu, aby kupić kilka niezbędnych narzędzi i przyrządów, bez których żaden zaradny mężczyzna w swoim domu obejść się nie może. Warto te chwile zapamiętać, bowiem w wielu przypadkach tego dnia rozpoczniemy kolekcjonowanie śrubokrętów, kluczy nasadowych czy młotków. Lista wcale nie jest taka krótka. Jakie narzędzia do domu warto kupić w pierwszej kolejności? Zestaw jakich narzędzi i przyrządów w swoim domu każdy mieć powinien? Oto skrócona lista najpotrzebniejszych.

Bez narzędzi ani rusz? Jakie narzędzia do domu?

Proste narzędzia były podstawą rozwoju cywilizacji. Stworzyliśmy je, aby ułatwić sobie pracę, którą do tej pory wykonywaliśmy gołymi rękoma. Dzięki kolejnym precyzyjnym narzędziom mogliśmy lepiej sobie radzić na łowach i przy uprawach roślin. Dzięki nim możliwe było tworzenie kolejnych, jeszcze bardziej skomplikowanych narzędzi i maszyn. Wiele współczesnych narzędzi istniało wieki a nawet tysiące lat temu. Te najstarsze nie przypominają współczesnych, ale w rękach pradawnych ludzi były skuteczne i precyzyjne.

podstawowe narzędzia

Kilka narzędzi podstawowych w każdym domowym zbiorze znaleźć się powinno. Jakie narzędzia do domu kupimy w pierwszej kolejności? Przedstawiamy skróconą listę, otwierającą zbiór, który z czasem urośnie zgodnie z potrzebami każdego zaradnego gospodarza domu.

Noże do cięcia

Wbrew pozorom tak podstawowe narzędzie, jakim od tysiącleci jest nóż, w tym zbiorze pominie te być nie może. Wydawać się może, że dowolny nóż kuchenny spełni każde zadanie, przed jakim klasyczny nóż stanąć może. Nic z tego. Nie będziemy przecież do prac technicznych używali noży kuchennych. W niektórych pracach mogą zostać uszkodzone lub trwale zabrudzone, ale tego byśmy nie chcieli.

Istnieje wiele noży specjalistycznych, z których noż do tapet otwiera dość długą listę. Jest to bardzo niebezpieczne narzędzie, zatem powinno znaleźć się w miejscu dla dzieci niedostępnym. Nożem do tapet potniemy twarde kartony, będzie pomocny przy cięciu płyt gipsowo-kartonowych, sprawdzi się przy podcinaniu tapet i do wielu innych zadań.

Oprócz noża do cięcia tapet warto mieć jakikolwiek wieloostrzowy scyzoryk lub noż turystyczny (survivalowy). Zapaleni majsterkowicze na pewno już na tym etapie nie zapomną o nożu do cięcia szyb.

Młotki i pobijaki

Podstawowym młotkiem bardzo przydatnym w domu na pewno jest mały młotek ślusarski. Taki o wadze 200 g powinien wystarczyć, jeśli zamierzamy nim wbijać male i średnie gwoździe w ściany czy drewno. Większe młotki w pracach domowych zastosowania nie znajdą. Warto jednak wiedzieć, że prosty, jak się wielu wydaje, młotek jest narzędziem, które doczekało się licznych specjalistycznych przeobrażeń. Spotkamy zatem młotki stolarskie, ciesielskie, montażowe, brukarskie, murarskie czy dekarskie.

młotek

Podstawowym wyróżnikiem młotków nadal pozostaje waga oraz wielkość. Zależnie od zastosowania młotki wykonywane są z odpowiednich materiałów. Spotykamy młotki nie tylko stalowe czy drewniane, ale także plastikowe czy gumowe. Młotki różnią się zatem wagą, kształtem, rozmiarem oraz materiałem wykonania części roboczej, czyli tzw. obucha, co ma związek z przeznaczeniem narzędzia. Trzonek najczęściej pozostaje drewniany, choć lepszą trwałość osadzenia w części roboczej gwarantują trzonki wykonane z materiałów kompozytowych.

Szczypce i kombinerki

Typowe kombinerki znajdziemy każdym domu. Te uniwersalne szczypce służą nie tylko do cięcia, zaciskania i zginania. Ich wielozadaniowość sprawia, że znajdziemy je w każdym podręcznym kuferku ślusarza, stolarza, hydraulika, cieśli, dekarza czy mechanika samochodowego. W opinii wielu jest to najpopularniejsze narzędzie zaraz po młotku i śrubokręcie. Jego przydatność przy wykonywaniu rozmaitych prac domowych jest bezsporna.

W wielu przypadkach wygodniejszym w użyciu mogą okazać się tzw. cęgi, czyli np. szczypce zbrojarskie. Amatorzy elektroniki cenniejszym uznają zestaw narzędzi do zarabiania przewodów elektrycznych. Tego typu specjalistycznych narzędzi ręcznych jest bezlik. W miarę potrzeb każdy swój zbiór uzupełni kolejnymi, dzięki którym czynności montażowe i naprawcze będzie mógł wykonać sprawniej, a wiec te zadania staną się też przyjemniejszymi.

Śrubokręt płaski i krzyżowy

Ostatnimi z tej skróconej listy przedmiotów niezbędnych w domowej skrzynce narzędziowej są śrubokręty. W wielu sytuacjach ich specjalistyczne wsparcie jest niezbędne. Sami powinniśmy ocenić, jakiego typu oraz jakich rozmiarów śrubokręty będą w naszym domu niezbędne. Na pewno w kuferku narzędziowym powinny się znaleźć śrubokręty płaskie i krzyżowe, najlepiej w kilku popularnych rozmiarach. W dobie licznych elektronarzędzi rolę śrubokręta w niektórych sytuacjach z powodzeniem wypełnia wkrętarka, ale stary poczciwy śrubokręt nigdy nie znajdzie następcy, który pozbawi go zajęcia. Delikatność, wyczucie oraz precyzja dłoni uzbrojonej w śrubokręt bywa kluczem do osiągnięcia sukcesu wszędzie tam, gdzie praca elektronarzędziem może spowodować szkody.

Jakie narzędzia do domu a jakie do mieszkania?

Sami ustalimy, jakie narzędzia do domu powinniśmy kupić w pierwszej kolejności, ale z podpowiedzi skorzystać zawsze warto. Nie powinniśmy kupować narzędzi tylko dla samego ich posiadania. Te środki można wydać bardziej racjonalnie. Dłuta, wiertła, klucze, zaciski, przymiary, kątowniki… Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, wkrętak akumulatorowy, piła tarczowa i szlifierka. Trzeba uwzględnić możliwości składowania i przechowywania narzędzi i elektronarzędzi, których widok nas kusi. Zdecydowanie lepsze warunki mają właściciele domów, zwykle ich zbiory są najliczniejsze. Właściciele garaży też do tej grupy należą. Oni mają największe możliwości ich wykorzystania.

wiertarko-wkretarka

Powyższa lista narzędzi jest z założenia skrócona i subiektywna. To, że nie ma w niej ujętych podstawowych narzędzi hydraulicznych, wynika z przeświadczenia autora, iż tego typu prace mężczyźni wykonują niechętnie. W razie awarii większość z nas po prosty zadzwoni po hydraulika. Montażem i demontażem sprzętu agd zajmują się dostawcy. Tak więc w przypadku niezbyt dobrze wyposażonej domowej skrzynki narzędziowej, warto być dobrze zorientowanym, gdzie jest główny zawór odcinający dopływ wody do mieszkania oraz którym bezpiecznikiem odcinamy dopływ prądu czy gazu. Sami awarii nie usuniemy, ale zyskamy nieco spokoju, oczekując przybycia ekipy fachowców z narzędziami.

Temat będzie kontynuowany, bowiem oprócz licznych narzędzi ręcznych, których obecność z skrzynce narzędziowej jest obowiązkowa, każdy majsterkowicz pragnie mieć pod ręką także nowoczesne elektronarzędzia. Pierwszym wyborem zwykle staje się wiertarko-wkrętarka. Ale może pojawić się dylemat, na jaki jej wariant się zdecydować? O tym w kolejnym artykule pt. Akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka – co wybrać?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *