Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Istnieje szereg substancji trudno usuwalnych i do tej grupy należy olej silnikowy. Ta tłusta i lepka substancja szybko przywiera do podłoża i wnika we wszelkie zakamarki. Betonowe posadzki czy podjazdy i chodniczki wykonane z kostki brukowej z plamami oleju nie prezentują się dobrze. Oprócz ogólnodostępnych środków chemicznych istnieje kilka domowych sposobów pozbycia się lub znacznej eliminacji zabrudzenia olejem. Warto je znać, aby natychmiast po zdarzeniu móc szybko podjąć działania zaradcze. W wielu przypadkach szybkość rekcji ma znaczenie. Jak usunąć olej silnikowy z kostki brukowej domowym sposobem? Czym zadziałać w pierwszej kolejności, aby zminimalizować skutki rozlania oleju?

Nie tylko kostka brukowa, ale i sam beton jest bardzo podatny na zaplamienie. Substancji brudzących jest wiele. W garażu lub pomieszczeniu gospodarczym magazynujemy rozmaite resztki farb czy lakierów. Wystarczy chwila nieuwagi i kłopot gotowy. W wykonane z mieszanki cementowo-piaskowej podłoże wsiąka właściwie wszystko, co ma postać płynu. Substancje gęste i lepkie potrzebują na to nieco więcej czasu, więc szybka interwencja, choć nie gwarantuje doszczętnej likwidacji plamy oleju, to znacznie ogranicza jej skutki. Co zrobić w pierwszej kolejności?

Minimalizacja skutków – okłady

Usiłując opanować skutki rozlania jakiejkolwiek substancji, trzeba błyskawicznie zmniejszyć jej ilość. Im więcej substancji wchłonie czyściwo, tym mniej wniknie w podłoże. Przezorni zwykle mają w garażu zapas szmat, którymi można pościerać rozlany płyn. Jeszcze bardziej zapobiegliwi mają zapas trocin w worku. Skrzynia z piaskiem w garażu nikogo dziwić też nie powinna. W  przypadku rozlanego oleju silnikowego dobrym pomysłem jest zasypanie go trocinami lub piaskiem. Drobiny piasku lub trociny wchłoną znaczną jego część. Nie uchroni to kostki ani betonu przed zaplamieniem, ale pozwoli ograniczyć wsiąkanie oleju w podłoże. Brudny od oleju piasek czy nasiąknięte nim trociny bez kłopotu zbierzemy szufelką. W drugiej kolejności zajmiemy się powstałą plamą.

Nie czekając aż wyschnie, zmywamy plamę gorącą wodą z dodatkiem odpowiedniej porcji płynu do naczyń. Czynność tę powtarzamy do skutku. Za każdym razem korzystamy ze ścierek lub papierowych ręczników. Większość posiadaczy przydomowego garażu dysponuje myjką ciśnieniową. Można z niej skorzystać, o ile plama jest na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli użycie myjki nie wchodzi w grę, staramy się doczyścić zaplamione miejsce szczotką do szorowania.

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Użycie domowych detergentów (mydło, płyn do naczyń) oraz gorącej wody sprawdza się w przypadku zabrudzeń świeżych i niezbyt rozległych. Podobnie rzecz się ma w przypadku okładu z trocin czy piasku z dodatkiem np. acetonu. Sposoby te w przypadkach plam starych lub/i intensywnego zabrudzenia nie będą skuteczne i opłacalne. Jeśli mamy do czynienia ze świeżą plamą oleju czy smaru, po wykonaniu wstępnych czynności oczyszczających, możemy przystąpić do bardziej radykalnych działań z użyciem, polecanych do tego typu zabrudzeń, środków chemicznych.

Jak usunąć olej z kostki brukowej czy betonu? Większość odtłuszczaczy ma swoje ograniczenia. Polecane środki chemiczne (pasty, proszki, płyny) mogą mieć działanie szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Niechciane plamy i ciężkie zabrudzenia po rozmaitych substancjach mogą się pojawić na dowolnym podłożu. Nieumiejętna interwencja może doprowadzić do jego uszkodzenia lub zniszczenia. Domowe sposoby usuwania plam oleju mogą nie dać satysfakcjonujących efektów. W przypadku dużych plam oleju silnikowego jedynym słusznym rozwiązaniem może się okazać wezwanie profesjonalisty. Na pewno warto zapoznać się z jego opinią.

Plamy trudne do usunięcia irytują każdego. Z oleju roślinnego, ze smoły, plama od tuszu z drukarki… Jak usunąć żywicę z ubrania? dowiesz się w kolejnym artykule. Wiesz czy nie – zostań z blogiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *