Akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka – co wybrać?

Nie tylko fachowcy lubią otaczać się nowoczesnymi elektronarzędziami zasilanymi baterią. Nawet wśród amatorów coraz powszechniejsze stają się elektronarzędzia akumulatorowe. Ciągłe ładowanie baterii zniechęca, podobnie jak ich krótki żywot. Stały postęp sprawia, że wyposażane są one w coraz wydajniejsze akumulatory, dzięki którym możliwa jest dłuższa nimi praca. Z tą żywotnością bywa jednak różnie. Spośród elektronarzędzi najpopularniejsze są akumulatorowe wiertarko-wkrętarki. Kupującym rozterek jednak nie brakuje. Akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka – co wybrać? Czym różni się wkrętarka od wiertarko-wkrętarki? A co z wkrętakiem? Pytań może być wiele, na niektóre postaramy się tu odpowiedzieć.

Do wiercenia, wkręcania czy do pracy?

Dzięki specjalistycznym elektronarzędziom wiele uciążliwych lub precyzyjnych prac można wykonać bezpieczniej i szybciej. Umiejętne posługiwanie się nimi ma istotne znaczenie, ale to już nie jest tak, że wymagany jest długi instruktarz oraz praktyka pod okiem mistrza. Przykładem może być akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka; posługiwanie się którymkolwiek z tych elektronarzędzi nie sprawia kłopotu raczej nikomu. Kłopotem może być właściwy wybór elektronarzędzia. O stosunku jakości do ceny przekonamy się sami, gdy narzędzie trwale odmówi pracy. Możemy skorzystać z podpowiedzi praktyków, ale nigdy nie wiemy, czy nie kryje się za nią interes producenta lub sprzedawcy. I bądź tu mądry…

Nie jest powiedziane, że elektronarzędzia akumulatorowe, nieprzewidziane do użytku profesjonalnego, amatorom majsterkowania na pewno będą służyły dłużej. A niby dlaczego?  O ile dłużej? Jak często można z nich korzystać amatorsko? Jakiego typu prace można uznać za amatorskie? Oczywiście nie o to chodzi, ale łatwo się domyślić, że elektronarzędzia wykorzystywane w codziennych zadaniach, związanych z codziennie wykonywanymi usługami, będą miały żywot krótszy od tych samych, ale używanych sporadycznie i z mniejszym obciążeniem. To dlatego kupującym urządzenie na fakturę, producent skraca okres gwarancji do roku. Czy to jakiś sygnał? Raczej tak.

wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Wiertarko-wkrętarka sieciowa czy akumulatorowa?

Tak więc po wielofunkcyjne elektronarzędzia chętnie sięgają i amatorzy, i profesjonaliści. Ale sieciowe czy akumulatorowe – które wybrać? Jednym z przykładów jest wiertarko-wkrętarka. W wersji sieciowej wyposażona jest w przewód, zasilający ją prądem elektrycznym, czerpanym z gniazda dostępnej sieci elektrycznej. Wiertarko-wkrętaki sieciowe nie są tak popularne, jak wersje mobilne, czyli te zasilane prądem z podpiętego akumulatora, bowiem przewód sieciowy mocno ogranicza możliwości pracy takim elektronarzędziem. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe zdobyły rynek dzięki podstawowej zalecie, którą jest ich mobilność. Tę zaletę potęguje pojemny i trwały akumulator oraz fakt, że mamy co najmniej drugi na zmianę.

W przypadku urządzeń akumulatorowych największe znaczenie ma żywotność baterii. Ile czasu wiertarko-wkrętarka może pracować z pełnym obciążeniem na jednym naładowaniu? Ile razy w uzyskanym okresie gwarancji możemy ją napełnić? Jakie warunki musimy zapewnić akumulatorowi, aby był w pełni sprawny po okresie spoczynku? Jak długo może w tym spoczynku trwać? Praktycy wiedzą, że sporadycznie używana wiertarko-wkrętarka akumulatorowa może odmówić pracy po zbyt długim okresie jej nieużywania. Po co zatem kupować drogi sprzęt, jeśli użyjemy go raz do roku? Po co nam akumulatorowa? A może wiertarko-wkrętarka sieciowa w zupełności nam wystarczy? W przypadku dłuższych okresów spoczynku brak akumulatora jest znaczącą zaletą.

wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

Akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka – funkcjonalność

Sieciowa czy akumulatorowa – w obu przypadkach mamy do czynienia z elektronarzędziem, którym wykonamy te same prace. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie służy do wkręcania i wykręcania wkrętów, blachowkrętów i śrub. Do tego celu służą specjalne bity, które montujemy w uchwycie wrzeciona wiertarko-wkrętarki. Rozmiary bitów oraz materiały, z których je wykonano, sugerują ich zadaniową przydatność. Jakkolwiek do wkrętów i śrub małych, precyzyjnie osadzanych w przygotowanych otworach, niekiedy gwintowanych, które stosowane są np. w urządzeniach elektronicznych, wiertarko-wkrętarka nie będzie elektronarzędziem wygodnym w użytku oraz gwarantującym pracy precyzję i jakość. Wiertarko-wkrętarka jest za ciężka, za duża, nieporęczna. Czy lepsza będzie wkrętarka? Wkrętarka czy wkrętak? O tym za chwilę.

Drugą funkcją, wynikającą z nazwy tego elektronarzędzia, jest możliwość wiercenia i rozwiercania otworów. Możemy to robić w kilku rodzajach materiałów, ale o określonej grubości i twardości. Niestety, ograniczenia wynikają z niedostatecznego moment obrotowego, który wyrażony jest niutonometrach (Nm). Co to takiego? Moment obrotowy to siła, z jaką wiertarko-wkrętarka może wykonać swoją pracę poprzez obrót wrzeciona napędzanego silnikiem. Im większy moment obrotowy, tym większa siła skręcania, a zatem możemy np. wiercić w twardszym materiale, grubszym, większe otwory lub np. wykręcać i wkręcać grubsze i dłuższe wkręty w twardszym podłożu. To wszystko w wielkim skrócie.

wkrętak akumulatorowy

Akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka, czy co innego?

Wybór nie jest prosty, jeśli nie wiemy do jakich prac i jak często z elektronarzędzia będziemy korzystali. Samodzielny remont mieszkania? Montaż ścianki działowej z aluminiowych profili i płyt gipsowo-kartonowych? Wiercenie otworów w ścianach z cegły czy z betonu? Majsterkowanie w drewnie? W planach samodzielnie wykonana wiata ogrodowa, altana a może zadaszenie tarasu? Jednorazowy montaż mebli kuchennych? Liczba wyspecjalizowanych elektronarzędzi jest długa. Istnieją prace, których z udziałem tylko jednej wiertarko-wkrętarki nie wykonamy. Do kompletu potrzebna będzie druga oraz wiertarka z udarem. Do prac związanych z montażem śrub i krętów meblowych pomocnym okaże się mocny akumulatorowy… wkrętak. Co to takiego?

Coraz częściej wiertarko-wkrętarki nazywane są po prostu wkrętarkami. Funkcja wiertarki stała się jakby domyślną i często nie pojawia się już w nazwie elektronarzędzia. To może wprowadzać niektórych w błąd. Prawdopodobnie krótszą nazwę łatwiej zapamiętać. Prawda jest jednak taka, że elektronarzędzie z jedyną funkcją wkrętarki nie może mieć zastosowana jako wiertarka, bowiem jego uchwyt narzędziowy przystosowany jest tylko do mocowania bitów. Nie zamontujemy w nim wiertła. I co teraz? Akumulatorowa wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka aktualnie to to samo. Jeśli interesuje nas elektronarzędzie bez funkcji wiercenia, szukajmy raczej innego poręcznego elektronarzędzie, którym jest wkrętak akumulatorowy.

Podsumowanie

Możliwość montażu wierteł w szczękach uchwytu wrzeciona wiertarko-wkrętarki zwykle ograniczona jest do średnicy 10 mm; w niektórych przypadkach można zamontować narzędzie o średnicy montażowej 12 mm. Uparci i zaradni zmniejszają średnicę uchwytu wierteł, poddając je obróbce skrawaniem. Jest to na pewno przydatny zabieg w przypadku wierteł do drewna. Z wierceniem w metalu wiertłami o dużej średnicy przeciętna wiertarko-wkrętarka sobie nie poradzi. Podobne trudności spotkają nas podczas próby wiercenia w betonie. Do takich ciężkich prac służą odpowiedniej mocy wiertarki udarowe.

Zmniejszenie średnicy uchwytu wierteł jest indywidualną decyzją, więc przydatność takiego zabiegu ocenimy sami. W przydomowym warsztacie czy garażu na pewno warto znaleźć miejsce dla kilku elektronarzędzi sieciowych. Elektronarzędzia akumulatorowe nie lubią, gdy się ich nie używa i o nich zapomina. Te dla profesjonalistów są zbyt drogie, aby leżały bezużyteczne. Oprócz niezbędnych elektronarzędzi każdy majsterkowicz swój warsztacik musi wyposażyć w niezbędne narzędzia ręczne. Bez ich udziału wykonanie wielu precyzyjnych prac nie będzie możliwe. Zainteresowanych tematyką narzędzi ręcznych na pewno zaciekawi artykuł pt. Jakie narzędzia do domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *