Skrzydełka na słodko pieczone w piekarniku
Każdy ma swoją ulubioną potrawę z grilla, z piekarnika lub z kociołka. Pieczenie mięsa bezpośrednio nad ogniskiem to jednak zadanie, którego podjąć się mogą nieliczni. Nawet popularne grillowanie niektórym może przysporzyć sporo trudności. Stary spór o to, jakie grillowanie jest tym „prawdziwym” tu pozostanie bez rozstrzygnięcia. Miłośnicy grillowania na węglu drzewnym pozostaną przy swoim, podobnie jak posiadacze grillów elektrycznych czy gazowych. Każdy znajdzie wiele argumentów, popierających jego wybór oraz coś przeciw innemu. Wszyscy jednak zgodzą się z tym, że jednym z ulubionych dań, do którego raczej nikogo przekonywać nie trzeba, są skrzydełka pieczone. Oto jeden z popularnych przepisów.
Skrzydełka pieczone na grillu, bez względu na źródło ciepła i wykorzystane paliwo, zawsze są pyszne. Nie można zgodzić się z opinią, że zawsze smakują tak samo, bo przepisów jest wiele, zaś przypraw – jeszcze więcej. Głównie chodzi przecież tylko o to, aby skrzydełka pieczone, bez względu na przepis i wykonanie, były tak samo pyszne. Skrzydełka pieczone w kuchennym piekarniku również pyszne będą. Trzeba je odpowiednio przygotować. Planując pieczenie mięsa w domowym piekarniku zawsze powinniśmy znaleźć czas, aby odpowiednio wcześnie je zaprawić. Na ogół te działania właśnie decydują o kulinarnym sukcesie.
Skrzydełka pieczone – składniki
I tu jest kłopot, bowiem przepis ten, dla osiągnięcia prawidłowego smaku, nie przewiduje jakiejś ściśle określonej ilości skrzydełek. To jeden z tych przepisów, które dopuszczają użycie składnika podstawowego w ilości dowolnej, pod jednym wszak warunkiem. Jakim? Ano takim, że ilość przygotowanych skrzydełek powinna wystarczyć dla wszystkich biesiadników, którzy wielbicielami skrzydełek są. Jest to sporym kłopotem. Tak czy owak lepiej jest, gdy kilka skrzydełek zostanie, niżby miało zabraknąć choć jednego.
Ile skrzydełek kupić? Skrzydełka pieczone dla 3 osób przygotujemy z co najmniej kilograma tychże. Do wyboru pozostawiamy kwestię pieczenia skrzydełek w całości, czy po odcięciu końcówek, które zwykle i tak wszyscy, z pewnych powodów, pozostawiają na talerzu.
Przygotowujemy składniki:
- skrzydełka drobiowe (ilość według potrzeb),
- miód pszczeli (2-3 duże łyżki),
- papryka słodka mielona,
- kurkuma mielona,
- przyprawa do mięsa drobiowego (do pieczenia, grillowania),
- ciemny sos sojowy,
- ocet winny,
- olej (oliwa),
- imbir (zetrzeć nieco korzenia, łyżka obiadowa),
- majeranek.
Skrzydełka pieczone – przygotowanie
Skrzydełka trzeb uprzednio zamarynować. Najpierw trzeba je umyć. Umyte skrzydełka wkładamy do miski, następnie dolewamy nieco oleju (oliwy), kropimy octem winnym i dodajemy nieco ciemnego sosu sojowego. Zawartość staramy się dobrze wymieszać, aby płyn otoczył skrzydełka. Dodajemy przyprawy. Mieszając staramy się obtoczyć nimi skrzydełka. Odstawiamy pojemnik ze skrzydełkami do lodówki na 2-3 godziny.
Przed przystąpieniem do pieczenia przygotowujemy bejcę z miodu. Przygotowany miód rozcieńczamy w kubku odrobiną ciepłej wody. Pieczemy w odkrytym naczyniu żaroodporny lub na blaszce w piekarniku w temperaturze 200 st. C przez około 45-50 minut. W trakcie pieczenia smarujemy skrzydełka przygotowaną bejcą (pędzelkiem lub polewamy łyżeczką).
W stylu życia zero waste?
Przyglądając się biesiadnikom zauważymy, że panuje swoista moda na niedojadanie tego, co się samemu na talerz włożyło. Zachłanność? Przed wiekami określane to było nieumiarkowaniem w jedzeniu i pici. Piciem nie będziemy się teraz zajmować, choć do każdego posiłku, w tym także do naszych skrzydełek, powinniśmy podać wodę mineralną lub soki. Natomiast marnotrawstwu można zapobiec już na etapie przygotowywania skrzydełek. Jak to zrobić?
Wspomniane już było, że końcówki skrzydełek nie cieszą się zbytnią popularności; mięsa tam mało, za to dużo małych kości, którymi można się nawet zadławić. Walcząc z marnotrawstwem żywności swoją postawę powinniśmy zaprezentować już na etapie przygotowywania skrzydełek. Skrzydełka porcjujemy. Skrzydełko składa się z ramienia, przedramienia i lotki. Podczas konsumpcji pomijana jest lotka, a dla których nawet przedramię nie wygląda zbyt kusząco. Skoro większość skupia się na mięsistym ramieniu, można ułatwić im wybór, pozbawiając skrzydełka niezbyt lubianych części. Ale co z tym kawałkiem skrzydła zrobić?
Porcja mięsa do rosołu?
Ramię skrzydełka zawiera sporą porcję mięsa; upieczone wygląda smakowicie. W wielu domach porcjowano kurczaka tak, aby każdy dostał swój kawałek kurczęcej pałki. Odcięte ramię skrzydełka jest doskonałą jej imitacją. Z jednego kurczaka zaradne Mamy uzyskiwały aż 6 porcji kurczęcych pałek. Wszyscy zjadali je z rozkoszą. I bez marnotrawienia. A co Ty możesz zrobić z odciętych fragmentów skrzydełek kurczaka? Kolejne potrawy!
Najprostszym rozwiązaniem będzie rosół drobiowy ze skrzydełek. Przecież jest tego dużo. Jedna z najpopularniejszych zup w polskich domach gotowana jest omal co weekend. Niedziela bez rosołu w wielu domach jest nie do pomyślenia. Niektórzy gotują go już w sobotę. Jest na to czas, którego pyszny rosół potrzebuje. Rosół wołowy na stołach nie gości aż tak często, ale rosół z kury czy rosół ze skrzydła indyka w menu pojawia się nie tylko od święta. Na tym nie koniec. Z ugotowanego w rosole mięsa oraz warzyw można przygotować pyszną potrawkę… Nic się nie zmarnuje. Zero waste!